وبلاگ - آخرین اخبار
تسمه جامبوبگ

تسمه جامبوبگ؛ تحولی در بسته بندی و حمل و نقل

اگر محصولات شما برای بسته بندی به تمهیدات ویژه‌ای نیاز دارند، احتمالا با تسمه جامبوبگ آشنایی دارید. ممکن است آن را با نام تسمه بسته بندی بشناسید. شاید شما خود ارائه کننده یک یا چند کالا باشید.

کالای شما برای ارسال نیاز به قرارگیری در کارتن دارد. اگر بسته‌های خود را از طریق باربری، اداره پست یا تیپاکس ارسال کرده باشید، به اهمیت نحوه بسته شدن کارتن‌ها کاملا وقف هستید. آنچه که از تجربه کار کردن با این شرکت‌ها کسب کرده‌اید، تاکید بر نحوه محکم بستن مرسوله را به شما آموخته است.

در گذشته علاوه بر چسب‌های شیشه‌ای که اصطلاحا به آنها چسب پهن هم گفته می‌شود، از نخ‌های مخصوصی برای بستن کارتن استفاده می‌شد. نخ‌ها خود به علت باریک بودن، باعث تخریب و مخدوش شدن مرسوله شما می‌شدند. امروزه‌ استفاده از تسمه جامبوبگ، به علت استحکام بالا بسیار رایج شده و در سایزها و انواع گوناگونی ارائه می‌شود. برای خرید گونی جامبوبگ یا بیگ بگ اولین موردی که به آن باید توجه کنید تسمه مصرفی آن است پس بهتر است است این مقاله را به صورت کامل مطالعه نمایید.

فهرست مطالب

انواع کیسه جامبوبگ

برای مشاهده انواع کیسه جامبوبگ به همراه لیست قیمت آنها بر روی لینک کلیک نمایید.

 

معرفی تسمه جامبوبگ

تسمه جامبوبگ به رشته‌ای از نخ‌های در هم بافته شده گفته می‌شود؛ نواری از نخ‌ها که به صورت تار و پودی به یکدیگر گره خورده‌اند. در واقع همین همنشینی تعداد زیاد نخ در کنار یکدیگر باعث استحکام بالای این نوع تسمه می‌شود. جنس این نخ‌ها معمولا پلاستیکی یا از جنس پلی پروپیلن و مولتی فیلامنت است. نحوه بافت آن‌ها به گونه‌ای است که در اثر فشار زیاد به سختی پاره می‌شوند. این فشار می‌تواند بر اثر کشش زیاد یا وزن زیاد بسته وارد شود.

در هر صورت تحمل بار بسیار سنگین را دارند. بافت این نوع تسمه‌ها شطرنجی نیست و بیشتر به صورت کج راه بافته می‌شوند. نوع نخ استفاده شده و ضخامت از عوامل مهم در مقاومت تسمه به حساب می‌آیند. به طور معمول تسمه‌هایی که با نخ رنگی بافته می‌شوند، از درصد مقاومت کمتری نسبت به تسمه‌های بافته شده از نخ بی‌رنگ برخوردارند.

تسمه جامبوبگ

چگونگی تولید تسمه

دستگاه نوار بافی که به آن تسمه بافی هم گفته می‌شود، وسیله‌ای برای تولید تسمه جامبوبگ است. ابتدا تعداد مشخصی نخ در دستگاه، کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. بر حسب وضعیت چیدمان به این نخ‌ها، تار گفته می‌شود. مقدار نخی که در دستگاه قرار داده می‌شود، بستگی به محصول پایانی دارد. در ادامه این تارها به چند دسته تقسیم می‌شوند.

در هر نوبت یک دسته در جهت بالا و دسته‌ای دیگر در جهت پایین قرار می‌گیرند. حال نوبت به پود می‍رسد. به کمک یک سوزن مخصوص، نخی که به پود معروف است، از میان تارها عبور داده می‌شود. دستگاه کار را به همین منوال ادامه می‌دهد. تارها و پودها در هم تنیده می‌شوند. استحکام تسمه ارتباط مستقیمی با میزان تار و پود دارد. به تعداد رشته‌های که دستگاه تسمه بافی در آن واحد به هم می‌بافد، چشمه گفته می‌شود. دستگاه‌های موجود در ایران معمولا بین 1 تا 4 چشمه ظرفیت دارند.

انواع تسمه جامبوبگ

تقسیم بندی انواع تسمه جامبوبگ بر اساس چند فاکتور انجام می‌شود؛ مقدار باری که یک تسمه تحمل می‌کند. مدت زمانی که امکان استفاده از آن وجود دارد. در واقع برای انواع تسمه هم می‌توان تاریخ انقضا را در نظر گرفت. ضخامت و در اصل دینر تار و پود به کار رفته در محصول، از دیگر فاکتورهای مهم است. تعداد تاری که در ساخت تسمه استفاده می‌شود. نوع نخ مورد استفاده در تولید تسمه نیز تعیین کننده است. تمام موارد مطرح شده منجر به تولید تسمه‌هایی با کیفیت و قیمت متفاوت می‌شود. طبیعتا موارد استفاده متنوعی نیز در پی خواهد داشت.

استفاده به عنوان کیسه‌های بسته‌بندی جامبوبگ، تسمه بسته بندی و امور حمل و نقل از عمده‌ترین این موارد به حساب می‌آیند.

انواع تسمه جامبوبگ

نخ و اثر آن در شکل گیری تسمه جامبوبگ

همان طور که پیش‌تر اشاره شده، جنس نخ مورد استفاده در تسمه جامبوبگ، از نوع پلاستیکی، پلی پروپیلن و مولتی فیلامنت است. ترکیب مواد پلیمری به کار رفته در ساخت این نخ‌ها تاثیر بسیار مهمی در شکل گیری کیفیت نهایی آن‌ها و در نتیجه تسمه بسته بندی دارد.

پلی پروپیلن

تسمه‌ای کمیاب است. به سختی و به صورت سفارشی و بیشتر با هدف صادرات تولید می‌شود. نخ‌های سازنده این نوع تسمه جامبوبگ، فقط از فرآورده‌های پتروشیمی و پلیمری مثل پلی پروپیلن ساخته می‌شوند.

تسمه‌های که به صورت خالص از این نوع مواد اولیه تولید می‌شوند، به مراتب از سایر تسمه‌ها گران‌تر هستند. که خط تولید جامبوبگ الوند در صدر تولید کنندگان کیسه‌های جامبوبگ سفارشی با این نوع تسمه‌ها است. البته، بهتر است، برای دریافت دقیق‌تر مشخصات کیسه جامبوبگ با کارشناسان کیسه الوند تماس بگیرید.

گرانول پلاستیک‌های بازیافتی

نوع دیگری از تسمه‌های پلی پروپیلن محسوب می‌شوند. با این حال تفاوتی بسیار مهم دارند. قیمت این نوع تسمه به مراتب پایین از تسمه‌های تولید شده از پلی پروپیلن خالص است. بعضی از پلاستیک‌های خاص بازیافت می‌شوند. ماحصل این بازیافت، گرانول یا نوعی از نخ بادی است. با استفاده از این نخ‌های بازیافتی، تسمه جامبوبگ تولید می‌شود. در این روش هزینه تولید و در نتیجه قیمت نهایی تسمه بسیار کاهش پیدا می‌کند.

تولید تسمه جامبوبگ از ترکیب پلی پروپیلن و پلاستیک بازیافتی

همان طور که اشاره شد، مسئله هزینه تولید و قیمت نهایی در تعیین مواد تشکیل دهنده تسمه، از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. گاهی اوقات نخ مورد استفاده شامل درصدی از پلی پروپیلن خالص و گرانول پلاستیک بازیافتی می‌شود. البته به میزانی که ناخالصی نخ افزایش یابد، از کیفیت و طول عمر تسمه نیز کاسته می‌شود. با این وجود مواد تشکیل دهنده نخ گستره‌ای، از میزان 100 درصد پلاستیک بازیافتی تا 100 درصد پلی پروپیلن را می‌توانند به خود اختصاص دهند.

میزان UV و طول عمر تسمه

در هنگام تولید نخ تسمه جامبوبگ، از ماده‌ای به اسم UV استفاده می‌شود. مقدار مصرف این ماده در فرآیند تولید نخ، یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت نهایی تسمه است. گاهی اوقات از آن استفاده نمی‌شود. عدم استفاده از UV باعث کاهش چشمگیر قیمت تسمه می‌شود. این احتمال وجود دارد که تسمه در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرد. طبیعتا تابش دائمی نور خورشید باعث کاهش طول عمر تسمه می‌شود. مقدار UV استفاده شده در نخ تسمه، ارتباط مستقیمی با افزایش طول عمر و تاریخ انقضای محصول نهایی دارد. این زمان می‌تواند از 200 تا 1600 ساعت باشد.

رشته بافته شده به صورت تار و پود

سخن پایانی

اگر محصولی برای بسته بندی دارید، با توجه به حجم بسته‌ و وزن آن باید تسمه‌ای مناسب انتخاب کنید که کیسه الوند، فروش گونی جامبوبگ با بهترین تسمه‌ها در انواع سایزها و مدل‌ها را ارائه می‌نماید. عوامل موثر در کیفیت تسمه جامبوبگ را به اجمال معرفی کردیم. درصد پلی پروپیلن، مقدار ماده UV و گرماژ یا همان مقدار تار و پود نخ در تسمه، عمده این دلایل محسوب می‌‌شوند. هر چه درصد این موارد بیشتر باشد، کیفیت تسمه هم بیشتر خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *